Procedūrų diagramos

Procedūrų diagramos

Procedūrų diagramos (angl. flow chart) - tai vienas iš patogiausių ir galingiausių procesinio valdymo įrankių. Jų paskirtis - vizualiai atvaizduoti įmonėje vykdomus darbus, jų tarpusavio sąryšius bei naudojamus duomenis. Vienas iš didžiausių šių diagramų privalumų - jas labai patogu piešti tiesiog ant lapo popieriaus, o nupieštas - galima lengvai ir greitai taisyti ir gerinti.

Yra nemažai diagramų rūšių, tinkamų procedūroms piešti, tačiau populiariausios yra dvi - tai vadinamosios vertikalios diagramos, detalizuojančios skirtinguose darbų etapuose panaudojamus duomenis bei "švediškos" arba "plaukimo takelių" diagramos, detalizuojančios atsakomybes. Nors pirmoji diagramų rūšis sąlyginai vadinama vertikalia, galimas ir horizontalus variantas, tiesiog vertikalus populiaresnis ir patogesnis. Deja, idealaus procesų diagramų varianto nėra: tenka detalizuoti arba atsakomybes, arba duomenis, tuo tarpu universaios schemos dažniausiai būna pernelyg griozdiškos ir sudėtingos, kad jas apsimokėtų naudoti praktikoje. Kai kuriais atvejais, vykdant procesų optimizaciją, piešiamos iškarto dvi schemos: viena - atsakomybėms, kita - duomenims atvaizduoti.

Procesų diagramų sutartiniai ženklai

procesu_diagramu_elementai.gif

Dažniausiai procesų diagramose (grafinėse procedūrose) naudojami elementai yra šie:

  • Procesas - tai tam tikrų tikslingų veiksmų visuma
  • Operacija - nedalomas veiksmas
  • Terminatorius - sąlyginis elementas, reiškiantis proceso galutinį tašką
  • Duomenys - bet kokie duomenys (vietoje šio elemento gali būti naudojami keli kiti, detalesni)
  • Dokumentas - tikslinga ir savarankiška duomenų visuma
  • Rankiniai veiksmai - neapibrėžtas procesas, kuris vykdomas priklausomai nuo situacijos
  • Sprendimas - sąlygomis paremta operacija, turinti kelias galimas baigtis

Žinoma, yra ir nemažai kitų sutartinių ženklų, be to, pagal poreikį, galima susigalvoti ir specifinių, tačiau dažniausiai išvardintų ženklų ne tik pakanka, bet netgi būna per daug.

Vertikalios diagramos

vertikali_diagrama_1.gif

Vertikalios procesinės diagramos yra patogios tais atvejais, kai norime vienareikšmiškai kontroliuoti duomenis, panaudojamus procese. Tokios diagramos padeda identifikuoti proceso sukuriamus dokumentus bei įrašus bei optimizuoti duomenų srautus. Panašios diagramos tikslingesnės tais atvejais, kai vykdytojų atsakomybės yra puikiai žinomos, tačiau kyla problemų dėl nerandamų ar klaidingų duomenų. Deja, tokios schemos nėra patogios, kai reikia identifikuoti vykdytojus.

"Plaukimo takelių" diagramos

plaukimo_takeliai_1.gif

Plaukimo takelių diagramos (dar vadinamos "švediškomis" bei diegimo diagramomis) būna patogesnės tais atvejais, kai duomenų yra nedaug ir jie vienareikšmiškai žinomi, tačiau yra nemažai vykdytojų ir proceso žingsniai vykdomi keliuose skirtinguose struktūriniuose įmonės padaliniuose. Tokios diagramos yra itin patogios, diegiant procesinį valdymą įmonėse, turinčiose hierarchinę struktūrą, nes labai vaizdžiai pademonstuoja paskirų proceso žingsnių vykdytojus: takeliai atitinka struktūrinius įmonės padalinius, o horizontali veiksmų seka atvaizduoja procesą. Tokios schemos nėra patogios, nagrinėjant duomenų srautus.

Įrankiai procedūrų diagramoms piešti

Priemonių procedūrų diagramoms piešti yra labai daug - tam tikras priemones diagramų piešimui turi netgi biuro programos, pvz., Microsoft Office (Wird, Excel, Powerpoint) ar OpenOffice.org - tačiau jos nėra gerai pritaikytos, patogumų piešti būna mažoka, diagramos gaunasi ne itin įspūdingos. Gražesnes diagramas galima nupiešti grafinėmis programomis, pvz., Corel Draw ar Adobe Illustrator, tačiau nors tokiomis programomis nupieštos diagramos būna itin dailios, galimybės diagramų piešimui būna ribotos. Todėl - rekomenduotume specialius įrankius, suteikiančius visas būtinas galimybes bei patogumus, pvz., automatinį elementų išdėstymą, elemntų sujungimą lanksčiais ryšiais, lengvą diagramų modifikavimą ir apipavidalinimą:

  • Microsoft Visio - universali diagramų piešimo programa, populiari ir Lietuvoje, ir pasaulyje
  • SmartDraw - universali, labai paprasta naudoti diagramų ir iliustracijų programa, visiška lyderė tarp panašių programų JAV, turi labai dideles vaizdo elementų bibliotekas, lengvai išmokstama
  • GNU Dia - truputį mažesnes galimybes turintis Microsoft Visio analogas, visiškai nemokama


Komentarai

Aptarimas
Tags: procesinis valdymas, diagrama, flow chart, flowchart Paskutinį kartą keistas 00:00 Antr, 26 Vas 2008 , keitimus įvykdė Main. Peržiūrėtas 6,471 kartų Children Susiję puslapiai share Pasidalinti
Raktažodžiai