ITIL ir ISO-9000

ITIL ir ISO-9000

Labai dažnai tenka išgirsti klausimus apie ITIL ir kitų metodologijų, ypač - ISO-9000 grupės standartų palyginimą. Kartais galima tiesiog tarti, kad ISO-9000 (ar kita aukšto lygio valdymo metodologija, pvz., Balanced Scorecard) sako, ką reikia daryti, o ITIL sako, kaip reikia daryti, tačiau šitoks palyginimas nėra labai tikslus.

ISO-9000 (kalbant apie reikalavimus - ISO-9001) - tai visą įmonės veiklą apimanti metodologija, kuri reikalauja valdomumo ir parduodant paslaugas klientams, ir parenkant bei mokant darbuotojus, ir valdant darbo įrankius, ir t.t., tuo tarpu ITIL - tai gan specializuotas geriausių IT praktikų rinkinys. Dar daugiau, ISO-9000 gan detalizuoja reikalavimus bendrąjai įmonės vadybai, tuo tarpu ITIL netgi neaprašo savo vietos bendroje korporacinėje struktūroje. Taigi, bandant paaiškinti tokius skirtumus, galima tiesiog tarti, kad ISO-9000 abstrakčiai aprašo bendrą įmonės veiklą, tuo tarpu ITIL detaliai aprašo IT veiklą bei sąryšius su kitomis įmonės veiklomis. Bene geriausiai tai demonstruoja žemiau esanti schema, kurioje pavaizduota IT paslaugomis paremta įmonė (galim prisiminti, kad tai tipinis, vidurinis atvejis, o IT paslaugų teikėjai bei su IT menkai susijusios įmonės - tai du menkiau ITIL nagrinėjami kraštutinumai).

ITIL_process_itsm.jpg

Kaip matome iš diagramos, du ITIL minimi procesai - IT Continuity management ir IT Security management - tai net ne IT procesai, o verslo procesų tęsiniai IT padaliniuose. Tuo tarpu visa likusi grupė Service Delivery procesų - tai dvisluoksnė sąsaja tarp verslo ir IT: viršutinis sluoksnis skirtas reikalavimams ir valdymui, o apatinis - apskaitai ir gerinimui.

Tuo tarpu grynąjam IT belieka tik Service Support procesai: tuo, beje, ir paaiškinama, kodėl tik šie procesai yra suprantami užkietėjusiems IT darbuotojams.

Komentarai

Aptarimas
Tags: ITIL, ISO-9000, ISO-9001, procesinis valdymas Paskutinį kartą keistas 00:53 Ketv, 7 Vas 2008 , keitimus įvykdė Main. Peržiūrėtas 2,664 kartų Children Susiję puslapiai share Pasidalinti
Raktažodžiai